Lista książek:
  • Gospodarowanie odpadami w laboratoriach badawczych. eBook
  • Publikacja zawiera informacje na temat rodzaju i klasyfikacji odpadów wytwarzanych w laboratoriach badawczych. Stanowi niezbędną pomoc przy prawidłowym gospodarowaniu odpadami (zbieraniu, magazynowaniu, odzysku oraz unieszkodliwianiu).

    Ułatwia również przekazanie zebranych odpadów chemicznych do magazynu centralnego, dzięki wzorom procedur postępowania. Jest to cenna pozycja wydawnicza dla pracowników firm i instytucji, w których laboratorium badawcze jest ważnym elementem funkcjonowania.



  • Gospodarka osadowa oczyszczalni ścieków. Identyfikacja wybranych problemów i propozycje rozwiązań. eBook
  • Eksploatacja oczyszczalni ścieków związana jest ściśle z koniecznością prowadzenia odpowiedniej gospodarki osadowej. Powstające w procesie oczyszczania ścieków osady muszą być poddawane procesom przeróbki, a następnie właściwie unieszkodliwione lub zagospodarowane.


    Publikacja prezentuje nowe rozwiązania technologiczne, które pozwalają na skuteczną stabilizację, higienizację oraz odwodnienie osadów ściekowych, powstających zarówno w sektorze komunalno-bytowym, jak i zakładach przemysłowych. Przedstawia metody, urządzenia oraz rozwiązania technologiczne, które pozwalają istotnie zwiększyć efektywność rozkładu substancji zawartych w osadach ściekowych organicznych, co bezpośrednio wpływa na ilość wytwarzanego biogazu oraz stopień neutralizacji tego uciążliwego odpadu. Omawia również technologie, które prowadzą bezpośrednio do zmniejszenia ilości, masy i objętości powstających w procesach oczyszczania ścieków osadów, a co za tym idzie ograniczają lub zupełnie eliminują ich negatywny wpływ na komponenty środowiska naturalnego.



  • Kalendarz specjalisty ds. ochrony środowiska. Wykaz terminów prawniczych w 2012 roku. eBook
  • Publikacja stanowi zbiór terminów prawniczych na 2012 rok, istotnych dla specjalisty ds. środowiska. Została przygotowana na podstawie analizy aktów prawnych z uwzględnieniem zmian, które weszły w życie z początkiem 2012 r. Dla każdego miesiąca wskazano istotne terminy w ochronie środowiska wraz z podstawą prawną, z której wynika dany obowiązek.



  • Usuwanie związków węgla, azotu i fosforu w systemach oczyszczania ścieków. Problemy eksploatacyjne i propozycje rozwiązań technologicznych. eBook
  • Procesy biologicznego oczyszczania ścieków eksploatowane w sposób właściwy mogą zapewnić całkowite oczyszczenie ścieków i uzyskanie parametrów pozwalających na ich bezpośrednie odprowadzenie do wód powierzchniowych.

    Osiągnięcie wydajnej redukcji stężenia związków biogennych i węglowych w wielu przypadkach jest zadaniem bardzo trudnym lub wręcz niemożliwym bez przeprowadzenia odpowiednich zabiegów technologicznych i prac modernizacyjnych.

    Publikacja przedstawia metody pozwalające na zwiększenie stopnia oczyszczania ścieków, które mogą zostać wprowadzone do istniejących i funkcjonujących obiektów. Poznanie potencjalnych możliwości aplikacyjnych zaprezentowanych urządzeń oraz technologii pozwoli na realną ocenę ich wprowadzenia i zastosowania na konkretnych oczyszczalniach ścieków.



  • Oznakowanie substancji i preparatów chemicznych. Przewodnik po symbolach i oznaczeniach chemikaliów. eBook
  • Obecnie w UE obowiązują jednocześnie dwa różne systemy oznakowania niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych oparte na różnych przepisach. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia CLP ustanowiono nowy system oznakowywania niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych, który stopniowo zastąpi dotychczas obowiązujące zasady klasyfikacji i oznakowania oparte na wymaganiach dyrektywy UE nr 67/548 zwanej potocznie „dyrektywą substancjową” oraz dyrektywie 1999/45 zwanej potocznie „dyrektywą preparatową”.

    Aby zmiany zasad klasyfikacji i oznakowania opakowań produktów chemicznych mogły odbywać się płynnie i nie pociągały za sobą zbyt dużych kosztów dla przedsiębiorstw, zastosowano szereg okresów przejściowych.

    Dopiero po 1 czerwca 2017 r. na rynku UE będą obecne substancje i mieszaniny oznakowane wyłącznie wg zasad CLP. Do tego czasu niezbędną pomocą każdego specjalisty, mającego do czynienia z substancjami chemicznymi i ich mieszaninami będzie publikacja „Oznakowanie substancji i preparatów chemicznych”.



  • Komentarz do nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Odpady komunalne po nowelizacji z 1 lipca 2011. eBook
  • Od 1 stycznia 2012 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 1 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmieniają one całkowicie dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Właścicielem odpadów komunalnych na swoim terenie staje się gmina, która zarządza ich odpowiednią gospodarką na zasadach opisanych w nowelizacji ustawy.


    Pierwsze obowiązki, do wprowadzenia których należy się przygotować to:

    1 stycznia 2012 r. – zacznie działać rejestr działalności regulowanej

    31 kwietnia 2012 r. - przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będą zobowiązani złożyć pierwsze sprawozdania.

    1 lipca 2012 r. - sejmik województwa uchwali aktualizację wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

    1 stycznia 2013 r. - zaczną obowiązywać nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

    Problematyka nowych obowiązków, wynikających z wejścia w życie przepisów została w naszej publikacji zaprezentowana zarówno z punktu widzenia jednostek administracji samorządowej jak i firm wywozowych. Produkt ma formę pliku PDF.



Księgarnia Ebookpoint

Księgarnia Onepress

Księgarnia Sensus

Księgarnia Septem